Cenzura prewencyjno – represyjna na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Zostałem poinformowany przez panią Halszkę Bielecką (Członek Zarządu Fundacji Akademia Patriotów), że Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Andrzej Kaleta w dniu 5 grudnia 2019 roku odmówił udostępnienie  sali zarezerwowanej na spotkanie w dniu 6 grudnia o godzinie 18:00 z posłem Dobromirem Sośnierzem (rezerwacji dokonano ze znaczącym wyprzedzeniem w listopadzie 2019), którego celem miała być dyskusja na tematy ekonomiczne i gospodarcze. Wg otrzymanych informacji powodem zmiany decyzji Rektora są poglądy posła na temat LGBT oraz feministek.

Jest sprawą oczywistą, że Uczelnia i jej Rektor nie mają prawa funkcjonować jako instytucja prewencyjno cenzorska, w szczególności w stosunku do Posła Rzeczpospolitej Polskiej. Represja jaką zastosował Rektor w stosunku Pana Posła  RP Dobromira Sośnierza jest w swojej istocie represją  wobec Sejmu RP. Rektor naruszył w sposób ewidentny konstytucję i ustawy oraz cynicznie wykorzystał  fakt, że czyn ten  nie jest penalizowany aby ograniczyć swobodę dyskusji  o przyszłości Polski.

Poseł Dobromir Sośnierz o godz. 18:00 przybył pod Uniwersytet Ekonomiczny na spotkanie “STOP Cenzurze na Uczelniach Wyższych” aby wraz z dużą grupą młodych ludzi wyrazić oburzenie zaskakującą decyzją Rektora. Wysłałem  do Rektora SMS-a z prośbą aby przybył na spotkanie i uzasadnił swoją zaskakującą decyzję. Nie przybył i nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na wysłany SMS. Po krótkim wystąpieniu Posła został odczytany list otwarty do Wicepremiera Jarosław Gowina w sprawie wyżej opisanego incydentu (tu można go pobrać).

Na zakończenie tej części spotkania  zostałem poproszony o krótkie wystąpienie. Link do wystąpienia ok.  80 sekund. (tu można go pobrać) Proszę przemyśleć i wziąć pod uwagę mój apel.

Janisław Muszyński

Dolnośląska Fundacja Rozwoju Regionalnego